Czystość ekspresu

Dodane przez Aktualnosci ATP 30-03-2020
Czystość ekspresu

Każdy z nas lubi rano wypić filiżankę aromatycznej, gorącej i smacznej kawy. Mamy swoje ulubione smaki aromaty, jednak czasami wydaje się że ta sama kawa, z tego samego ziarna, ba a nawet z tej samej paczki smakuje inaczej? W skrajnych przypadkach po takiej kawie może rozboleć żołądek.

Nie zastanawiało was to nigdy, dlaczego tak się dzieje?

Wyjaśnienie jak i rozwiązanie tego problemu jest dość proste! Ale po kolei :)

Jak wiemy ziarna kawy posiadają w sobie olejki eteryczne które są po prostu tłuszczem, który gdy nie jest usuwany psuje się i zaczyna robić spory bałagan w kompozycji kawy, którą pijemy. jeżeli nie zajmiemy się ich regularnym usuwaniem za pomocą produktów takich jak tabletki do czyszczenia grupy to nasza grupa będzie wyglądała w środku tak jak na zdjęciu poniżej. 

Nie wygląda to zbyt apetycznie prawda? To co widzimy na zdjęciu w normalnych warunkach zadbanej maszyny powinno wyglądać tak :

W maszynach profesjonalnych wystarczy stosować proszek do czyszczenia grup w warunkach kawiarni należy stosować go raz dziennie w warunkach domowych przy ekspresach kolbowych raz na tydzień i możemy spokojnie delektować się nie zmiennie dobrym smakiem naszej ulubionej kawy.

No dobrze ale jak to zrobić ? W ekspresie kolbowym proces czyszczenia nie posiada specjalnego programu do czyszczenia grupy zaparzającej.

Ograniczamy się do kilku czynności

  1. Odpinamy łyżkę z grupy
  2. Wymieniamy sitko portafiltra na ślepe sito
  3. Wsypujemy do ślepego sita pół łyżeczki proszku do czyszczenia grupy
  4. Zapinamy łyżkę i puszczamy program espresso na 10-15sec i wyłączamy
  5. Powtarzamy czynność ok 5 razy w zależności od zabrudzenia urządzenia
  6. Odpinamy łyżkę płuczemy układ bez proszku 3-4 razy
  7. Umieszczamy portafilter i możemy już pracować dalej.
  8. Warto przy okazji wyczyścić uszczelkę grupy używając specjalnych szczotek do tego przeznaczonych.

 

W przypadku ekspresów automatycznych mamy podobny schemat jedyna różnica jest taka że tu raczej stosujemy tabletkę umieszczoną w odpowiednim miejscu w zależności od ekspresu, najczęściej jest to otwór na kawę mieloną. Większość dobrych ekspresów jak na przykład Roma A10 firmy 4Swiss dokładnie instruują o przebiegu procesu oraz o kolejnych krokach czyszczenia. Zalecenia mogę dać takie same jak w przypadku ekspresów kolbowych użytek profesjonalny raz dziennie a w domu raz na tydzień.

 Polecane produkty

Proszek do czyszczenia grupy tabletki do czyszczenia 2,5g Tabletki czyszczace szczotka do czyszczenia szczotka mała ekspres